You are currently viewing Zalety i wady druku cyfrowego na folii

Zalety i wady druku cyfrowego na folii

Druk cyfrowy to technika, które obecnie zyskała bardzo na popularności. Jest to podyktowane tym, że ta technika drukarska ma bardzo wiele zalet, przy czym jednak jak każde rozwiązanie posiada ona także i pewne wady, o których postaramy się tu napisać.

Na czym polega druk cyfrowy na folii?

druk wielkoformatowyNa początek jednak ogólna charakterystyka samej techniki. Druk cyfrowy to technika, w której materiały, które mają zostać wydrukowany do maszyny drukującej dostarczane są w postaci danych komputerowych, a nie specjalnie przygotowanych folii jak w tradycyjnym druku. Dzięki temu cały proces przygotowania do druku ulega znacznemu skróceniu. Maszyną wykorzystywaną do druku jest w tym wypadku drukarka cyfrowa, dzięki czemu cały proces odbywa się z wykorzystaniem tylko tego jednego sprzętu. Co więcej fakt, że dane do druku są w postaci komputerowej sprawia, że możliwa jest ich modyfikacja w każdej odbitce, co w przypadku tradycyjnej metody drukarskiej jest niemożliwe. Jednocześnie jednak druk cyfrowy odznacza się zdecydowanie lepszą powtarzalnością, co pozwala na uzyskani identycznych odbitek bez żadnych odchyleń. Druk cyfrowy jest metodą, która pozwala na zadrukowywanie różnych powierzchni i materiałów. W przypadku druku na folii stosuje się przeważnie druk elektromiograficzny (laserowy). Druk na materiał nanoszony jest za pomocą obrotowego cylindra, na którym za pomocą lasera wykonywany jest rysunek materiału drukowanego. Do naładowanego elektrycznie utajonego obrazy przywierają cząsteczki proszku barwiącego (tonera), które to przenoszone są w tej formie na folię. Barwny obraz z folią zespalany jest w sposób termiczny.

druk na foliiTak wykonany nadruk jest stosunkowo trwały oraz wyraźny. Jeśli chodzi o zalety tej techniki, to należy tu wskazać szybki czas realizacji zamówień, możliwość druku na wielu różnych podłożach, możliwość wykonania niskiego nakłady druku, stała cena kopi bez względu na wielkość nakładu, możliwość każdorazowej personalizacji wydruku, możliwość archiwizacji i ponownego druku zlecenia bez konieczności ponownego przygotowywania, możliwość stosowania bardzo wielu kolorów, brak konieczności czyszczenia podzespołów maszyny po każdym zlecenie. Jeśli chodzi natomiast o wady to należy zaznaczyć, że druk cyfrowy stosowany jest przede wszystkim do nakładów wielkości od kilku sztuk do kilkuset, przy większym staje się to nieopłacalne. Pewną nie tyle wadą co niedogodnością jest tu także fakt, że w przypadku druku cyfrowego może być problem z wydrukami wielkoformatowymi, o ile cyfrowy druk na folii w poznaniu uda nam się jeszcze znaleźć, o tyle w mniejszych miejscowościach może być już z tym problem.

Wynika to z tego, że rzadkością jest nadal sprzęt dostosowany do tego rodzaju druku. Jakość wydruku jest wprawdzie nieznacznie, ale jednak niższa niż ma to miejsce w przypadku druku offsetowego.