You are currently viewing Filmy timelapse – co to jest?

Filmy timelapse – co to jest?

Pokazanie przelatujących nad miastem chmur, procesu rozwijania się kwiatu z pąka, czy też upływającej wody jest bardzo efektowne. Dzięki temu można zobaczyć coś z bliska, coś, czego byśmy nie dostrzegli, że względu na rozciągnięcie procesu w czasie.

Filmy timelapse jest dynamiczny

film timelapseŻeby osiągnąć taki efekt można ustawić kamerę z jednym miejscu i włączyć nagrywanie. Jednak jest to czasochłonne, film będzie trwał bardzo długo i nie będzie tak efektowny. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest film timelapse. Najczęściej trwa on nie dłużej niż minutę, często jest to tylko dziesięć sekund. W tym czasie uda się pokazać cały proces zmian, jakie były uchwycone przez aparat. Całość bardzo szybko się zmienia, więc film jest dynamiczny i nie znudzi nas, jak obserwacja poruszających się chmur przez pół godziny. Jak się wykonuje taki film? Jest to po prostu wiele zdjęć, które ustawione jedno po drugim i odtworzone w szybkim tempie dają złudzenie ruchu. Film timelapse można wykonać każdym aparatem, najlepiej wybrać wtedy opcję zapisu zdjęć w formacie jpg, ponieważ takie zdjęcia zajmują mniej miejsca na karcie pamięci, niż zdjęcia w formacie RAW. Ilość zdjęć i odstęp między nimi będzie się różnił. Jeśli coś się bardzo szybko zmienia i chcemy uchwycić każdy szczegół to klatek powinno być więcej.

film timelapseTo sprawdza się w przypadku poruszających się pojazdów, biegnących sportowców, czy lecącego samolotu. Jeśli fotografujemy zmieniające się chmury, kwiaty, czy krajobrazy to odstęp między zdjęciami może być większy, wtedy przeskoki też będą większe, a całość będzie pokazana bardziej dynamicznie. Jeśli mamy gotowe zdjęcia to warto jest je przejrzeć i dokonać odpowiedniej korekty. Czasem niezbędne jest docięcie zdjęć do formatu filmowego (w zależności od tego czy chcemy film w formacie filmowym czy telewizyjnym). Kiedy mamy już gotowe zdjęcia to należy je wrzucić do dowolnego edytora filmowego i ustawić szybkość przemieszczania się klatek. Jeśli zależy nam na dynamicznym efekcie to szybkość będzie większa, jeśli chcemy pokazać stopniowy proces to lepiej jest wybrać opcję nieco wolniejszą. Film timelapse można wzbogacić muzyką, jak również je edytować po fakcie, na przykład poprzez dodatnie efektów specjalnych, czy też kadru z tytułem filmy i napisami końcowymi. Film timelapse sprawdzi się nie tylko w działaniu hobbystów, ale i profesjonalistów.

W ten sposób można pokazać budowę pokazowego domu, renowację parku miejskiego, czy też pokazać jak się zmienia pogoda w mieście. To dobra opcja na pokazanie jak coś się zmienia na lepsze.

O timelapse więcej znaleźć można na: https://m8house.com/