Czy kremacja zwłok jest opłacalna?

Koszty organizacji pogrzebu w odsłonie tradycyjnej, mogą się okazać dla wielu osób zaporowe. Jak się okazuje, sytuacji tej nie jest w stanie rozwiązać nawet zasiłek pogrzebowy, który wystarcza tak naprawdę na pokrycie jedynie podstawowych kosztów pogrzebu. W takiej sytuacji, coraz większa liczba osób decyduje się na pogrzeb w bardziej ekonomicznej formie, na przykład na skremowanie zwłok.

Kremacja zwłok – bardziej opłacalna?

W większości sytuacji koszty kremacji w obecnym czasie są znacznie mniejsze i ograniczają się do około 500 zł do 900 zł. Oczywiście, do tych kosztów należy zaliczyć bezwzględnie koszty zakupu trumny która jednak wygląda zupełnie inaczej niż trumna tradycyjna. Dzięki temu zresztą, koszty jej zakupu są znacznie mniejsze – jest ona bowiem pozbawiona zazwyczaj wszelkiego rodzaju zdobień, nie może być ona także lakierowana i powinna być pozbawiona wszelkiego rodzaju elementów metalowych. Dzięki temu, koszty zakupu trumny do kremacji również udaje się w większości przypadków zdecydowanie ograniczyć do około 600 zł. W przypadku wyboru w takiej sytuacji tańsze trumny z kartonu, koszty jest zakupu mogą się ograniczyć do poziomu około 200 zł. Są to wydatki zdecydowanie zmniejszone, w porównaniu do kosztów zakupów tradycyjnej, zdobionej, dębowej trumny, której koszty zakupu wzrosnąć mogą nawet do 4000 zł.

Wszystko to powoduje, że dla wielu osób obecnie profesjonalna kremacja we Wrocławiu staje się rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym i w wielu przypadkach zdecydowanie bardziej opłacalnym. Do opisywanych kosztów, należy oczywiście doliczyć koszty zakupu urny. W sytuacji, kiedy to urna wraz z prochami ma być zagrzebana w ziemi, koszty jej zakupu mogą być nie większe niż około 200 zł. Oczywiście dostępne są również znacznie droższe urny, których koszt zakupu dochodzić może nawet do 2000 zł. Pochówek urnowy to jednak zdecydowanie mniejsze koszty związane z wykupieniem miejsca na grób. W takiej sytuacji, nawet jeżeli chodzi o cmentarze w większych miastach, wykupienie odpowiedniego miejsca na grób kosztować może nie więcej niż 900 zł. W obecnym czasie, koszty pogrzebu, podobnie jak wszelkie inne, dynamicznie rosną. Nie powinno więc dziwić, że coraz większa liczba osób obecnie poszukuje tańszej alternatywy dla pochówku tradycyjnego. Wydaje się, że przykład takiej właśnie alternatywy okazać się może pochówek urnowy, którego łączne koszty mogą być czasem nawet o połowę mniejsze niż ma to miejsce w przypadku pochówku tradycyjnego. Przekłada się to z pewnością na rosnącą popularność kremowania zwłok.